Bildiğiniz eski kurutma yöntemlerini unutun. Karşınızda EXCALIBUR…

excalibur_nedir


Nesillerdir kurutularak tüketilen yiyeceklerin sofralarımıza kattığı o eşsiz tadı ve ahengi ne dondurulmuş ürünler nede diğer hazır gıdalar verebilmektedir. Severek tüketilen bu ürünlerin hijyenik bir ortamda kurutulması sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Bilindiği gibi açık havada güneşte kurutulan meyve ve sebzeler toz, mikrop, maya, küf ve en önemlisi aflatoksin içermektedir. Özellikle kuru biber, toz ve pul biberde bulunan aflatoksin vücudumuzda ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Kurutulan yiyeceklerde aflatoksin maddesinin oluşmasını önlemek için yiyeceklerin çok kısa sürede kurutulması gerekmektedir. Normal şartlarda açık havada güneşte yiyecek kurutmak için 10-15 gün beklemek gerekirken, Excalibur sebze meyve kurutucusu ile bu süre 1 günden daha kısa sürmektedir.

Meyve ve sebzelerin geleneksel usulde yerde kurutulması büyük ölçüde kontaminasyon yani mikrobik bulaşma riski taşıdığından kirlilik oranı yükselmektedir. Ayrıca yerde kurutmada meyve ve sebzeler zararlılara da maruz kalmaktadır. Excalibur’la kurutulan ürünler hem sağlıklı hem de dalından koparıldığı tadıyla sofralarınıza eşlik edecektir. Klasik güneşte kurutma teknikleri Excalibur modern kurutma teknolojisinin birleşmesiyle yiyeceklerin sağlıklı ve hijyenik ortamda kurutulması artık çok kolay!

Meyve ve sebzelerin içerdikleri fazla su, besinleri bozan küçük canlıların üremesine yol açtığı için yiyecekleri normal şartlarda ilk günkü gibi muhafaza etmek mümkün değildir. Excalibur kurutucunuzla meyve ve sebzelerdeki fazla suyu kurutarak besinlerinizin hem hacimlerini küçültüp kolayca saklamak hem de yiyecekleriniz besin ve kalori değerini sabit tutmak mümkündür.

Çok basit bir çalışma yöntemiyle, Excalibur kurutucu, termostatik kontrollü sıcak havanın daimi dolaşımı ile yiyeceklerin suyunu almaktadır. Taptaze mısırın altın sarısı tanelerinden adada yetişmiş gibi leziz ananas dilimlerine kadar birçok çeşit yiyeceği kurutabilmektedir. Özel kurutma kâğıdının üzerine serilen bir miktar yoğurdu capcanlı karamel kıvamında bir çereze dönüştürebilirsiniz.

Excalibur kurutucunun 1 saatlik çalışması yaklaşık 15-20 kuruşa mal olmaktadır. Ürünü kullandıkça, geleneksel konserveleme ve dondurma yöntemleri yerine Excalibur’u kullanmanın, bu düşük maliyetli yatırıma değeceğini görecek ve bu yeni nesil kurutma sisteminden vazgeçemeyeceksiniz!