excalibur_lezizPestil / Meyve Rulosu Yapımı

Pestiller yoğurt ya da kalmış meyve ve sebzelerin püre haline getirildikten sonra içine şeker, baharat eklenerek besin kaynağı haline gelen, yüksek enerjili atıştırmalıklardır. Püre haline getirdiğiniz yiyecekleri Excalibur kurutucu kağıdının üzerine ince bir tabaka şeklinde dökün ve kurutun. Pestiller hazırlanması kolaydır ve uzun süre de saklanabilir.

Blenderden geçirebileceğiniz olgunlaşmış ve yumuşamış ( fakat çürümüş olmamasına dikkat edin) lezzetli yiyecekleri pestil için kullanabilirsiniz. (çilek ve ravent kökü ya da muz ve ananas karışımı pestilinize ahenk katar.) Pestilde kullanacağınız ürünleri yıkayın, kök, çekirdek ve diğer sert kısımlarını ayıklayın, dilerseniz kabukların soyun. (Unutmayın ki, yiyeceklerin kabukları besin deposudur!) Sonrasında yumuşak kıvama gelene kadar karıştırıcı yardımıyla püre haline getirin.

1,5 ya da 2 bardak hazırlanan püreyi tepsinin üzerine serdiğiniz kurutucu kâğıdına eşit miktarda dağıtın. Köşe kısımlar daha çabuk kuruyacağı için tepsinin orta kısmına döktüğünüz karışım 3mm kenar kısımlarını döktüğünüz karışım 6mm kalınlığında olmalıdır. Karışımı 135 o F / 57 o C sıcaklıkta kurutun. Pestiller için ortalama kurutma süresi 4 – 6 saattir. Pestil kuruduğunda, parlak ve yapışmayan bir yüzeyi olur. Kuruttuğunuz pestilin kurumasını bekleyin ve sonra tepsiden yavaş yavaş kaldırın. Silindir şeklinde yuvarlayın, bir parça streç filmle rulo yaptığınız pestili sıkıca sarın ve istediğiniz ölçüde dilimleyerek servis yapın. Afiyet olsun!


Meyve

Kurutacağınız ravent kökü ve yabanmersini gibi tart meyvelerinin iyice olgunlaşmış ve tatlanmış olması gerekir. Meyve püresi için, kurutacağınız meyve miktarının dörtte biri veya yarısı kadar bal veya şeker ekleyin. Eklenecek tatlı miktarını damak tadınıza göre ayarlayın. Elma pestili yaparken karışımınıza biraz tarçın veya hindistan cevizi ile aroma katabilirsiniz.

Fıstık ezmesi yada muz pestilini 4 adet olgunlaşmış muz ve 1 bardak klasik fıstık ezmesi ile yapabilirsiniz. Biraz hindistan cevizi veya fındık içi pestilinize çok yakışacak ve hoş bir görünüm verecektir. ( içine fındık gibi yağlı gıdalar koyduğunuz pestilleri mutlaka buzdolabında saklayın, bu gıdaların içindeki yağlar pestillerin raf ömrünü kısaltır.) 135 o F / 57 o C sıcaklıkta kurutun.


Yoğurt

Kurutma kağıdına serdiğiniz yoğurt kuruduğunda karamel kıvamında parlak renkli çereze dönüşür. Evde yoğurdu kendiniz yapıyorsanız, içine püre haline getirilmiş çilek veya nane ekleyebilirsiniz. Yoğurt pestil kıvamına geldiğinde rulo haline getirin ve 1 cm kalınlığında dilimlere ayırın, tek lokmalık bu dilimleri yaklaşık 1 saat daha kurutun. Bu yöntemle, kuruttuğunuz yoğurt pestili dilimlerinizin kenarları hemen açılmaz, saklayacağınız kaba da yapışmaz.


Sebzeler

Sebzeler yumuşayana kadar buharla pişirilir, püre haline getirilip çeşitli bitki ve baharat eklenir. Çeşitli baharatlarla (İtalyan baharatı gibi) karıştırıp kuruttuğunuz domates püresini daha sonra tekrar yumuşatarak sos ve pasta olarak kullanabilirsiniz. Çeşitli sebzelerden hayal gücünüze ve damak zevkinize göre muhteşem pestiller elde edebilirsiniz. Bu çeşit sebze pestillerini 125 o F / 52o C sıcaklıkta kurutun.


Muzlu Çilekli Pestil

• 1 kase çilek                   • 1 muz

Meyveleri blenderdan geçirin. Kurutucu kağıdına karışımı dağıtın ve 135oF / 57oC sıcaklıkta pestil kıvamına gelinceye kadar kurutun.


Şeftali Armut Pestili

• 1 kase şeftali, kabuğu soyulmuş                   • Yarım kase armut, kabuğu soyulmuş

Meyveleri blenderdan geçirin, dilerseniz şeker ekleyin. 135oF / 57oC sıcaklıkta pestil kıvamına gelinceye kadar kurutun.


Hurma-Ananas Pestili

• 1kase çekirdekleri ayıklanmış hurma                   • Yarım kase ayıklanmış ananas

Blenderla meyveleri pure haline getirin. 135oF / 57oC sıcaklıkta pestil kıvamına gelinceye kadar kurutun.


Spagetti Sosu

• 2 yemek kaşığı kurutulmuş soğan                   • 3 çay kaşığı tane mısır                   • 1,5 çay kaşığı sarımsak tozu

• Yarım çay kaşığı kekik                   • 1 su bardağı kurutulmuş domates tozu                   • 1 yemek kaşığı maydanoz

• 1 yemek kaşığı kurutulmuş yeşilbiber                   • 1 çay kaşığı şeker                   • Yarım çay kaşığı kurutulmuş maydanoz

• 1/4 bardak kurutulmuş, doğranmış mantar


 

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve cam saklama kabına koyun. Sos hazırlamak için 3 su bardağı suyun içinde koyulaşıncaya kadar karıştırın. 4 kişiliktir.