Tepsilerimin bir yanı diğer yanından dana önce kuruyor gibi. Ne yapmalıyım?

Kurutucunuzun bir tarafı diğer tarafından daha hızlı kurutuyor demektir. Kurutma sürenizin yarısı dolduktan sonra tepsileri çevirmeniz gerekebilir. Bu yöntem kurutma işlemini hızlandırdığı gibi elektrik tüketimini de azaltacaktır.


Elma ve armutlar kurutma süresince çürük görünümlü kahverengiye dönüştü.
Bu yiyecekleri tüketmek sağlıklı mı?

Evet. Kahverengiye dönen yiyecekleri yemek güvenlidir. Bir çok meyve kurutma işlemi boyunca oksitlenebilir. Dilimlenmiş meyve uzun süre havayla temas ettiğinde oksitlenme oluşur. Ön hazırlık yöntemleri ile oksitlenme oranını azaltabilirsiniz.


Meyve pestillerimin uç kısımların neden orta kısmından daha kalın oluyor?

Meyve pestillerinde, tepsiye döktüğünüz karışımın uç kısımları orta kısımlarında daha çabuk kurur. Eğer uç kısımlar orta kısımla aynı kalınlıkta olursa, daha erken kurumaya ve gevrekleşmeye meyillidir.


Meyve pestillerim çok ince ve gevrek. Marketlerdeki pestiller gibi olması için ne yapmam gerekir?

Çilek gibi taze, sulu meyveleri, hazır pestiller gibi kalın ve sakız kıvamında kurutulmayacak kadar akışkan olabilir. Bu gibi meyveleri püre haline getirirken muz eklerseniz püreniz daha yoğun ve pestilinizde buna bağlı olarak daha kalın olacaktır. Her tepsiye bir kase püre dökün ve dağıtın. Köşelerin orta kısımdan biraz daha kalın olmasına dikkat edin.


Kuruttuğum sebzelerimi öğütüp ne için kullanabilirim?

Toz haline getirilen soğan ve sarımsak et ve sosların vazgeçilmezleridir. Domates tozu, domates sosunda, eriştede, ketçapta veya çorbalarda tekrar kullanılabilir. Öğütülmüş sebzelerin yapılışı da çok kolaydır. Bir blender veya mutfak robotu işinize fazlasıyla yarayacaktır. Kurutulmuş sebzelerinizi basitçe blenderden geçirin. Cam saklama kaplarında veya kutularda saklayın.


Henüz kurumayan yiyecekler için daha iyi sirkülasyon olması ve kurumuş olanların aşırı kurumalarını engellemek açısından,
tepsideki erken kuruyan yiyecekleri almalı mıyız?

Elbette. Yiyecekler kurudukça, tepsiden alın ve paketleyin. Kalanların iyice kurumasını bekleyin. Eğer yiyeceklerinizi eşit ölçüde dilimlediyseniz ve kurutma işlemenin yarısında tepsiyi çevirdiyseniz tüm yiyecekler aynı zamanda kuruyacaktır.